Home    Biografia    Studio    Mastering    Artykuły    Albumy    Sklep    FAQ    Kontakt    Linki

  

 

 

 

Tuning kolumn głośnikowych pozwala na wydobycie nawet najbardziej ukrytych niuansów brzmienia z każdej kolumny głośnikowej, co przekłada się na wyraźnie lepszy, audiofilski odsłuch nagrań. Posiadamy w tym doświadczenie kilkunastoletnie, a tunigowaliśmy już kolumny najbardziej renomowanych firm takich jak B&W, Dali, KEF, Focal, JBL, Paradigm, Tannoy, Canton, Avance,  i wiele innych! Wszystkie z nich zawierały mnóstwo niedociągnięć i błędów konstrukcyjnych, po usunięciu których pracują one o kilka klas lepiej, dając naszym Klientom stałą satysfakcję i radość.

TUNING, czyli zamiana przeciętności w coś, co brzmi blisko ideału

Mówienie o jakości nagrania, a nawet jedynie o artystycznym wykonaniu ma sens tylko wtedy, gdy możemy to nagranie naprawdę usłyszeć na posiadanym systemie głośników.

 

Kontakt w sprawie Tuningu :

bestmastering@gmail.com

 

tel: 666113330

Niezależnie od tego, jak dobrze jest nagrana muzyka w studiu nagraniowym ma to niewielkie znaczenie tak długo, jak nie mamy na czym tego dobrze posłuchać. Bez względu na nakłady pracy, finansów, wysiłku artystów muzyka tylko wtedy ma szanse być w pełni doceniona, gdy słuchamy jej na wysokiej klasy zestawie odsłuchowym, mogącym oddać wszelkie niuanse brzmienia. Odsłuch domowy Hi-Fi jest właśnie po to, żeby mieć z niego wiele lat nieustającej satysfakcji ze słuchania naszej ulubionej muzyki, oraz możliwości delektowania się wszyskimi zawartymi w nich niuansami brzmieniowymi.

Niestety, zbyt wiele zestawów fabrycznych nie jest w stanie sprostać temu zadaniu, nawet gdy należą do tzw. "średniej" czy "wyższej" półki cenowej. Mają one często podstawowe błędy konstrukcji obudów, zwrotnic, umiejscowienia otworów na bas, okablowania, sposobu mocowania głośników, obecności elementów psujących brzmienie, niewłaściwe wytłumienia wnętrza i inne. Skutkuje to brzmieniem mało przekonujacym, w którym stale czegoś brakuje, stale czegoś jest za mało lub za dużo. Po usunięciu wszystkich tych błędów i zestrojeniu kolumn oraz zadbaniu o właściwe okablowanie i połączenia, na ogół z pominięciem wszystkich elementów drukowanych, stosowanych jako płytki ze zwrotnicą, otrzymamy najwyższej klasy zestaw głośników do odsłuchu. Różnica jest naprawdę uderzająca i warta zachodu!

Najbardziej newralgicznym i wpływającym na brzmienie elementem naszego odsłuchu są głośniki. Jak brzmią kolumny przeciętne wszyscy doskonale wiemy. Grają jakoś tam wprawdzie, ale jest to dalekie od ideału, dźwięk jest
bardzo punktowy, czasem krzykliwy a często matowy, z niewyraźnym basem i cofniętym środkiem, bez szczegółów ani precyzji, brudny, z brzydką albo nieobecną górą. Odpowiednie stuningowanie kolumn powoduje, że ich brzmienie staje się o kilka klas lepsze i o wiele bliższe temu, co naprawdę chcielibyśmy usłyszeć. 

Tuning kolumn to po prostu usunięcie wszystkich wad z zestawu głośnikowego. Wady te wynikają najczęściej z oszczędności w procesie produkcji seryjnej, unifikacji, miniaturyzacji elementów oraz braku właściwego zestrojenia tego co "na papierze", czyli teoretycznego wzoru układu zwrotnica-przetworniki-obudowa z prawdziwym odsłuchem w świecie rzeczywistym!

Często też producenci przedkładają wygląd nad właściwości akustyczne. Od lat
osiemdziesiątych HI FI nie oznacza już tego, co powinno.  

Ponieważ posiadamy wieloletnie gruntowne doświadczenie w miksowaniu i masteringu muzyki oraz znakomity sprzęt i warunki odsłuchowe nikt lepiej od nas nie wie, jak powinien brzmieć dobry zestaw głośnikowy i jak powinien on się zachowywać przy odtwarzaniu różnych instrumentów czy różnych gatunków muzyki. Nasze doświadczenie muzyczne przelewamy w ulepszanie kolumn głośnikowych, dając wieloletnią satysfakcję i przyjemność odsłuchu ich posiadaczom. Robimy to z pasją, ręcznie, powoli i dokładnie, więc nie ma to charakteru produkcji seryjnej czy taśmowej. Nie oszczędzamy na żadnych elementach mających wpływ na brzmienie. Kierujemy sie ZAWSZE zasadą, że tuning musi być zrobiony tak, że lepiej po prostu się nie da.  

Jak brzmią kolumny po profesjonalnym tuningu wykonywanym przez nas?

Można powiedzieć, że zyskują ogromny potencjał do odtwarzania tego, co akurat w danej chwili zawiera muzyka! Jeśli potrzeba, potrafią uderzyć potężnym, czystym i precyzyjnym basem, oddać precyzyjnie i szczegółowo subtelne pogłosy pomieszczenia w nagraniach bardziej akustycznych, przekazać koloryt i różnorodność instrumentów w orkiestrze symfonicznej, oddać moc i ekspresję gitar w heavy metalu, ulotny nastrój momentu w muzyce kameralnej, subtelność głosów w chórze, ostrość i przeszywającą wymowę instrumentów dętych, takich jak trąbka czy saksofon. Bardzo poprawia sie scena, naturalność i dynamika brzmienia. Kolumny po tuningu potrafią zagrać muzykę w każdym stylu z niezwykle przekonującą wiernością i ekspresją. Słowem, dobrze stuningowane kolumny potrafią wszystko, nadają się do każdego stylu muzyki, od tria akustycznego po techno i speed metal. Tuning głośników powoduje, że dźwięk punktowy, płaski, zamienia się we wspaniale trójwymiarowy obraz muzyczny, w którym możemy wyróżnić nie tylko znakomicie zarysowaną scenę stereo, ale również głębię dźwięku w sensie odległości instrumentów od mikrofonu w momencie nagrania, a nawet ustawienie ich w płaszczyźnie pionowej! Same kolumny głośnikowe po prostu znikają i pozostaje po nich doskonale i precyzyjnie oddana Muzyka wypełniająca nasz pokój.

Profesjonalny tuning kolumn głośnikowych podnosi je do znacznie wyższej klasy brzmieniowej i daje długie lata zachwytu nad doskonałością dźwięku zawartego w nagraniach muzycznych! Tuning kolumn, czyli to wszystko, co związane jest z poprawą ich brzmienia i pełnym oddaniem niuansów nagrań jest nieodzownym zabiegiem, przybliżającym nas do prawdziwie wysokiej klasy odsłuchu. Od tuningu zależy bardzo wiele, gdyż dobrze stuningowane głośniki potrafią przenieść nas w świat niezapomnianych doznań dźwiękowych podczas odsłuchu ulubionej muzyki, a w nawet stosunkowo drogich głośnikach fabrycznych zawsze ukryte są niedociągnięcia i błędy konstrukcyjne, które zniechęcają do słuchania Muzyki. 

Często bywa, że słuchamy długie lata swojej ulubionej muzyki na źle brzmiących kolumnach po to tylko, aby po wielu latach przekonać się, że jednak warto było poddać kolumny tuningowi! - to, co uzyskujemy bowiem po tuningu jest warte każdej ceny, a wcale nie kosztuje tak dużo! Pomyślmy tylko, ile godzin, dni, tygodni i lat tracimy na słuchanie muzyki na źle zestrojonych kolumnach, tracąc bardzo wiele z tego, co moglibyśmy usłyszeć, podczas gdy nasze kolumny prawie na pewno mają duży potencjał do tuningu, który zamienia je na sprzęt dający wspaniałe, głęboko relaksujące i satysfakcjonujące doznania i pozwala roztopić się w świecie prawdziwego HI-FI!

Wielu użytkowników kolumn głośnikowych znanych producentów, jak KEF, Focal, Paradigm, B&W czy Tannoy może zapytać się po co tuningować, czy cokolwiek poprawiać w już dobrze grających kolumnach, które są odpowiednio zaprojektowane i wyprodukowane przez nierzadko bardzo renomowaną firmę. Można powiedzieć, że to jest tak jak np. z samochodami - firma produkująca nawet drogie auto może to zrobić bardzo dobrze, ale zawsze istnieje możliwość przeróbki tego, co fabryczne, na znacznie lepsze! Wyroby fabryczne mają to do siebie, że są wytwarzane masowo, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów wytwarzania, przy czym oszczędność czasu oraz prostota montażu odgrywa dla każdej firmy olbrzymią rolę, gdyż znacznie tnie koszty. Długotrwałe zajmowanie się montażem, strojeniem, testami, polepszeniami kosztowałoby zbyt wiele i takie zestawy głośnikowe nie znalazłyby nabywców w konkurencyjnym świecie walki o cenę. Stąd dążenie do maksymalnej unifikacji elementów, montaż zwrotnic na obwodach drukowanych często na bardzo małej powierzchni, stosowanie tanich podzespołów i okablowania, stosowanie zwykłego lutu ołowiowego, itp.  Bezkompromisowe (cena nie gra roli) podejście do produkcji kolumn głośnikowych jest stosowane jedynie w zestawach, które kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są one produkowane w bardzo niewielkich seriach, a firma taka zarabia nie na ilości, ale na cenie. Nie ma jednak powodu, dla którego w miarę solidnie wyprodukowane kolumny głośnikowe z niższej lub średniej półki cenowej nie miałyby po odpowiednim tuningu zbliżyć się jakością odsłuchu, czy nawet dorównać, tym najdroższym, produkowanym w małych seriach modelom, jeśli podczas tunigu zastosuje się wszystkie możliwe ulepszenia i wykona się wszystkie czynności prawidłowo, w myśl najlepszych zasad sztuki montażu i dostrojenia kolumn głośnikowych. 

Najbardziej newralgicznym punktem każdej kolumny jest jej ogólne zestrojenie, błędy na płytce ze zwrotnicą,  sposób osadzenia głośników, okablowanie oraz wytłumienie. Zwrotnica ma tutaj oczywiście duże znaczenie, ale nie tylko. To, co wygląda ładnie na papierze w sensie parametrów i dokładnego obliczenia elementów nie zawsze musi zabrzmieć w praktyce, a raczej z reguły... nie zabrzmi! ;-). Po prostu teoria i praktyka to dwie różne sprawy! Dlatego w profesjonalnym tuningu każda kolumna przechodzi czasochłonny proces gruntownego słuchania na referencyjnym sprzęcie i korygowania brzmienia na różne sposoby, co daje dopiero odsłuch optymalny dla każdej pary. Może to trwać  kilka tygodni i po tym okresie i ewentualnym wprowadzeniu jeszcze drobnych poprawek mamy pełne przekonanie, że zestaw głośnikowy jest gotowy do długoletniego słuchania i gwarantuje pełną satysfakcję właściciela z odsłuchu każdego rodzaju muzyki.

NASZ PROFIL DZIAŁALNOŚCI NA POLU ZESTAWÓW GŁOŚNIKOWYCH

Zajmujemy się przeróbkami fabrycznych zestawów głośnikowych, co znacznie poprawia ich brzmienie, przy czym w każdym przypadku różnica na plus jest bardzo wyraźna i bezdyskusyjna. To nie jest tak, że coś  brzmi inaczej, ale nie potrafimy powiedzieć co. Nasi Klienci, którzy poddali tuningowi swoje kolumny są często po prostu całkowicie zaskoczeni, jak bardzo wielka różnica da się słyszeć, o ile poprawił się bas, średnica, czy detaliczność i delikatność wysokich tonów, a wszystko to przy idealnym zestrojeniu tonalnym. Kolumny po tuningu grają znacznie czyściej, naturalniej, mocniej, szybciej, bardziej precyzyjnie, z ogromną poprawą panoramy stereo i sceny 3D, a przy tym nie preferują żadnego pasma, przetwarzając każdy zakres od samego dołu do najwyższych tonów w paśmie akustycznym. Często ingerujemy w konstrukcję samego głośnika, gdyż już tutaj można uzyskać bardzo wiele! W konstrukcji każdej kolumny, niezależnie od tego, jak renomowanej czy drogiej firmy, można wyróżnić przynajmniej 8 rodzajów czy też kategorii przeróbek wydatnie poprawiających jakość brzmienia. Nie znaczy to, że można polepszyć jedynie złe kolumny! Po prostu to, co jest dobre można zrobić jeszcze lepiej i sprawić, by było nieomal idealne, a to, co nie jest zbyt dobre można tym bardziej drastycznie poprawić, do tego stopnia, że nawet nie przypomina oryginału!

W procesie tuningu kolumn nie zaniedbujemy niczego, co może mieć znaczenie dla osiągnięcia idealnego brzmienia! Tuning wykonujemy z dużym nakładem czasu, stosujemy najlepsze luty bezołowiowe z dodatkiem srebra, bardzo starannie dobieramy elementy zwrotnic i okablowanie, każda para kolumn przechodzi tygodniowy okres testów na różnych stylach muzycznych, podczas których usuwamy ewentualne niedociągnięcia. W wyniku tego Klienci otrzymują sprawdzony i wygrzany zestaw głośnikowy, który jest ten sam jedynie z nazwy, a w rzeczywistości jest zupełnie innym, daleko lepiej grającym sprzętem, który należy do znacznie wyższej klasy brzmieniowej.     


MOŻLIWOŚĆ ODSŁUCHU KOLUMN WZORCOWYCH:
Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest opisać różnicę dźwiękową po dokonaniu tuningu. Jest to coś, co po prostu trzeba usłyszeć i porównać z tym, co było przedtem, najlepiej we własnym pokoju odsłuchowym, korzystając z dobrze znanych, czy ulubionych referencyjnych nagrań. GWARANTUJEMY, że usłyszycie Państwo OLBRZYMIĄ RÓŻNICĘ!

Istnieje możliwość odsłuchu kolumn wzorcowych w naszym studiu w Sanoku, zainteresowanych proszę o kontakt 66611333 0 lub e-mailowy. Natomiast pełną różnicę usłyszycie dopiero po otrzymaniu kolumn z powrotem i podłączeniu ich do swojego wzmacniacza w swoim pokoju odsłuchowym. 

tuning kolumn - poprawa jakosci glosnikowPonieważ istnieją różne wielkości kolumn głośnikowych, od niewielkich, dwudrożnych po duże, wolnostojące nie mamy możliwości wystawienia jednej ceny na tuning każdego typu kolumn. Zresztą, w zależności od indywidualnego zamówienia, tuning może obejmować wymianę głośników, całkowite przekonstruowanie zwrotnic czy też inne, nietypowe przeróbki, w zależności od indywidualnych życzeń Klienta. Dlatego prosimy o dokładny opis posiadanego sprzętu wraz z wyszczególnionymi życzeniami co do ich brzmienia, tego, jak postrzegamy ich wady, oraz opisem naszego systemu odsłuchowego, na jakim wzmacniaczu słuchamy, jakiego używamy okablowania i jaki posiadamy pokój odsłuchowy. Każde zamówienie musi być przedyskutowane i wycenione indywidualnie 

Pragniemy podkreślić, że tuning kolumn jest procesem czasochłonnym. Nie można dokonać tego w 2 dni.
Jest to proces w pewnym sensie artystyczny, wymagający wydłużonych okresów słuchania o różnych porach dnia, na przestrzeni przynajmniej kilku dni. Kolumny trzeba rozmontować, znaleźć ich słabe punkty, przekonstruować wszystko to, co negatywnie wpływa na brzmienie, po czym powoli złożyć na nowo, jednocześnie wykonując liczne testy odsłuchowe i korygując brzmienie na bieżąco. Czasami również trzeba czekać dość długo na nietypowe elementy. Na samym końcu tego procesu kolumny wymagają również dłuższego okresu docierania, słuchania i ewentualnie dalszego korygowania brzmienia, np. przez strojenie zwrotnic, dobór właściwej ilości zwojów w cewkach, zmianę rodzaju i ilości wytłumienia, powierzchni otworu bass reflex i inne zabiegi. Dlatego cały proces przeróbki może potrwać od 2 do 4 tygodni.

W konsultacji z Klientami uwzględniamy ich specjalne życzenia (np. poprawa basu, wyciągnięcie lub osłabienie średnicy, lepsze przetwarzanie wysokich tonów, naturalność, przejrzystość brzmienia, itp.). Pozwala to na indywidualne dopasowanie zestawu kolumn głośnikowych do posiadanego przez Klienta wzmacniacza, okablowania i pokoju odsłuchowego.

Dołącz do stale powiększającego się grona prawdziwie uszczęśliwionych posiadaczy tuningowanych przez nas kolumn i odczuj autentyczną satysfakcję z KAŻDEGO włączenia Twojego sprzętu. Dziś, jutro, za miesiąc, za rok, za 10 lat.

Zawsze.  

A oto co wchodzi w skład tuningu kolumn głośnikowych:

 

A: TUNING OBUDOWY
- Przekonstruowanie obudów wraz ze znacznie lepszym rozwiązaniem systemu bass reflex
- Wzmocnienie płyty czołowej i wyeliminowanie jej rezonansów
- Wytłumienie fal stojących wewnątrz obudowy
- Znaczne polepszenie osadzenia głośników wraz z izolacją ich koszy na wpływ szkodliwych drgań obudowy
- Uszczelnienie obudów wraz z poprawieniem osadzenia terminali na kable głośnikowe

B: TUNING ELEKTRONICZNY
- Wymiana okablowania na wysokiej jakości kable z żyłami o dużym przekroju ze specjalnej oczyszczonej miedzi beztlenowej i srebra
- Wymiana zwrotnic głośnikowych na najwyższej jakości ręcznie strojone zwrotnice z dobieranych indywidualnie elementów
(kondensatory i oporniki są ręcznie mierzone ze ścisłą tolerancją)
- Zastosowanie lutów ze specjalna domieszką srebra, co powoduje znacznie lepsze odwzorowanie pasma przez układ elektryczny kolumny.
- Montaż całego układu elektrycznego z pominięciem płytek drukowanych, które definitywnie obniżają jakość dźwięku

C: TUNING GŁOŚNIKÓW
- Głośniki są dobierane parami i dodatkowo tuningowane indywidualnie do specyficznego typu obudowy. Polega to na odpowiednim zmiękczeniu lub utwardzeniu resora głównego głośnika (zawieszenie wewnętrzne) oraz zabiegi tuningowe na membranie, w tym dobór jej sztywności do typu kolumny.

D: ZABIEGI KOŃCOWE
Po konstrukcyjnym tuningu kolumn wymagana jest końcowa faza ich wygrzewania i ostatecznego ustalenia brzmienia. W tym celu prowadzimy odsłuch na różnorodnym materiale muzycznym przez kilkadziesiąt godzin. Powoduje to lepsze "dotarcie się" nowych elementów kolumny głośnikowej. Po "wygraniu" kolumn ostatecznie koryguje się ich brzmienie i w razie potrzeby zmienia charakterystykę zwrotnicy.

Posiadamy 30 lat doświadczenia i każdy tuning wykonujemy z maksymalnym zaangażowaniem.
 
 

ZAPRASZAMY serdecznie,

Mariusz Wojtoń,
666113330

bestmastering@gmail.com

 


 

  
 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

Koncerty

 

Tuning