Home    Biografia    Studio    Mastering    Artykuły    Albumy    Sklep    FAQ    Kontakt    Linki
 
  
                                                                   ReMASTERING Płyt -

Czyli jak przywrócić przyjemność odtwarzania i słuchania   ulubionych nagrań muzycznych

                                                                          Przykłady mp3
Witam entuzjastów dobrej muzyki i dobrego brzmienia.

Chcąc podzielić się osobistym doświadczeniem z doznań muzyczno - audiofilskich i szeroko pojętego odsłuchu nagrań Hi Fi oraz pracy jako realizatora dźwięku stwierdzam, że jedną z podstawowych (ale nie jedyną) przyczyną braku satysfakcji z odsłuchu ulubionej muzyki jest nagminnie słaba jakość realizacji materiału muzycznego na płycie lub w pliku. Dysponując możliwościami własnego studia zacząłem poprawiać jakość moich ulubionych płyt i doszedłem do zaskakujących wniosków: oprócz jakości sprzętu i kolumn głośnikowych równie ważną rzeczą jest również jakość samego nagrania. Owszem, można poprawić bardzo wiele w zakresie jakości naszego sprzętu, zwłaszcza w kolumnach stereo hifi, których tuning również wykonuję. Niemniej jednak jakość materiału muzycznego jest co najmniej równie ważna i nie może tego zrekompensować nawet najlepszy zestaw głośnikowy, odtwarzacz cd, wzmacniacz czy też kable. 

Nie można uzyskać naprawdę zadowalającego odsłuchu, jeśli odtwarzane nagranie posiada wady. Żaden sprzęt nie będzie w stanie dostarczyć nam pożądanej satysfakcji, jeśli płyta jest zrealizowana płasko i plastykowo. Prowadzi to do częstych sytuacji, gdy miłośncy dobrej muzyki nie słuchają wielu swoich płyt, tylko dlatego, że jakość  nagrania jakie płyty te sobą przedstawiają jest niska. Płyty takie brzmią słabo, beznamiętnie, mają brak basu, wysokich rejestrów, niską szczegółowość i głębię środka pasma oraz generalnie nie nadają się do odsłuchu na wysokiej klasy sprzęcie, który natychmiast obnaża ich braki zniechęcając nas do odsłuchu i powodując, że nawet nasze najbardziej ulubione płyty często z czasów szkolnych leżą bezużyteczne, a sięgamy ciągle po te nowocześnie zrealizowane z obfitym dźwiękiem i sporym wolumenem głośności i wyrazistości.

Prowadzi to słuchania (i szukania) sprzętu i jakości, a nie muzyki. A przecież technika Hi Fi została stworzona po to, aby pozwolić cieszyć się słuchaczowi ulubioną muzyką w takiej jakości, jakby wykonawca przebywał w zaciszu jego pokoju. Niestety, bardzo wiele płyt, w tym z muzyką klasyczną, ale również licznych grup z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, czy dzewięćdziesiątych została zrealizowana w ten sposób, że nie dają nam już przyjemności ze słuchania zawartej na nich muzyki. Odgradza nas to od doznań najwyższej artystycznej próby ze słuchania muzyki Mozarta, Beethovena, Chopina i wszystkich geniuszy muzyki klasycznej, których moglibyśmy na nowo odkryć, gdyby płyty z ich muzyką brzmiały satysfakcjonująco. Ale również tak liczne płyty z burzliwego okresu rozwoju jazzu, rocka czy popu mogłyby znów cieszyć nasze uszy, gdyby brzmiały tak dobrze, jak niektóre ze współczesnych realizacji. Grupy takie jak Pink Floyd, Deep Purple, Genesis, Queen, a wymieniać tu można w nieskończoność, są przykładami niebywałego talentu muzycznego, ale jakość realizacji ich nagrań jest daleka od tego, co może zaoferować współczesna technika dźwiękowa. Odstręcza nas to od słuchania ich nagrań, kierując w stronę daleko słabszych muzycznie, ale za to bardzo dobrze nagranych płyt innych wykonawców. 

Wychodząc naprzeciw temu problemowi i oczekiwaniom melomanów i audiofilów moje studio wprowadziło nową usługę: - Remastering (polepszenie jakości brzmienia) ulubionych płyt lub plików: 150 zł/płyta lub 30 zł pojedyncze nagranie. Ze względu na konieczność respektowania praw autorskich warunkiem jest przesłanie oryginalnej płyty. Po procesie poprawy brzmienia płyta taka nabiera zupełnie nowego wymiaru kolorytu brzmieniowego i otwiera zupełnie nowe możliwości wglądu w muzyczny świat naszych ulubionych kompozytorów czy zespołów, dając mnóstwo satysfakcji i czystej radości ze słuchania.

Poniżej zamieszczam fragmenty tak zrealizowanych remasteringów w szerokiej palecie stylistyki i jakości.

Na początek znana i lubiana płyta Dire Straits Communique z roku 1978.


Płyta nagrana od 28 listopada to 12 grudnia 1978 w studiu Compass Point w Nassau na Bahamach. Miks wykonano natomiast w styczniu 1979 w Muscle Shoals Sound Studio w Alabamie, USA.
 
Producenci to Jerry Wexler i Barry Beckett, doświadczni realizatorzy z tego studia. Beckett (pod pseudonimem B. Bear) również brał udział w nagraniu instrumentów klawiszowych na niektórych utworach.Dire Straits Communique


Dire Straits Communique

Dire Straits Communique

Jest to amerykańskie wydanie Warner Bross 1979.
Pragnę nadmienić, że na okładce znajduje się notatka:

"Muzyka na tym Cyfrowym Compact Dysku była oryginalnie nagrana na sprzęcie analogowym. Próbowaliśmy odwzorować możliwie najdokładniej

brzmienie oryginalnego nagrania. Jednakże Compact Dysk z powodu swojej wysokiej rozdzielczości może obnażać ograniczenia taśmy źródłowej".
Warner note


Ze swojej strony informuję, że współczesna technika cyfrowa pozwala również znacznie poprawić niedomagania taśm źródłowich i przenieść je na zupełnie inny poziom jakości odbioru.


 


Once Upon A Time In The West oryginał CD
Once Upon A Time In The West remaster IH ECP

Communique oryginał CD
Communique remaster IH ECP

Portobello Belle oryginał CD
Portobello Belle remaster IH ECP

Single Handed Sailor oryginał CD
Single Handed Sailor  remaster IH ECP

Where Do You Think You're Going oryginał CD
Where Do You Think You're Going remaster IH ECP

Follow Me Home
Follow Me HomeWielu entuzjastów grupy Genesis z pewnością chętnie wróciłoby do ich muzyki. Zwłaszcza po polepszeniu brzmienia, którego przykłady zamieszczam poniżej. Płyta CD jest oryginalnym wydaniem Atlantic z roku 1986.
Genesis Invisible TouchGenesis Invisible Touch

Po procesie remasteringu nagrania z tej płyty uzyskują nowy poziom jakości, dający więcej satysfakcji z odsłuchu:


Przykłady remasteringu - próbki brzmieniowe „przed” i „po” 
 

Zapraszam do wysłuchania i porównania innych przykładów obrazujących, jak doskonale może zabrzmieć Wasza ulubiona muzyka po nowoczesnym procesie remasteringu.   

Rap, Techno, Electronic:

Jazz:

Muzyka klasyczna:

 

 

English version     

 

 

 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

Koncerty

 

Tuning