Home    Biografia    Studio    Mastering    Artykuły    Albumy    Sklep
Remastering Płyt i plików
    FAQ    Kontakt    Linki

 
Uwaga NOWOŚĆ!
 Darmowe Mailowe Warsztaty Muzyczne...>>>

 

 

 MASTERING


Mastering – czym jest?
Mastering to finalna, ostateczna poprawa brzmienia przed powielaniem nagrań w tysiącach egzemplarzy na płyty kompaktowe lub kasety. Chodzi tutaj o uzyskanie najwyższej możliwej jakości dźwięku nagrania, tak, aby mógł on konkurować i wygrywać z innymi nagraniami obecnymi już na rynku. Właściwie zmasterowane nagranie musi brzmieć nie tylko nienagannie technicznie, ale musi również w optymalny sposób podkreślać zamysł artysty. Dopiero połączenie tych dwóch czynników- technicznego i artystycznego sprawia, że zmasterowane nagranie jest prawdziwym dziełem sztuki uwiecznionym na płycie CD zdolnym przenieść każdy niuans emocji Artysty w nawet najdalszą przyszłość. 


Mastering – jego cel
W odróżnieniu od miksowania mastering wykonuje się na już gotowym, zgranym materiale, czyli na miksie. Chodzi tu o uzyskanie optymalnego brzmienia, najwyższej możliwej średniej głośności bez odczuwalnego spadku jakości i najwyższej klasy balansu tonalnego nagrania przed skierowaniem go do seryjnej produkcji tysięcy kopii CD. Właściwie wykonany mastering może bardzo wydatnie poprawić jakość materiału muzycznego, zwłaszcza wtedy, gdy miks i zgranie nie były wykonane profesjonalnie. Ponadto, profesjonalnie wykonany mastering CD zawiera pewne elementy techniczne, jak listy PQ, kody ISRC, tekst CD itd. (tzw. Red Book standard). Firmy płytowe są zainteresowane najlepszą możliwą jakością nagrań swoich artystów z jednego najważniejszego względu: chcą sprzedać jak najwięcej znakomicie brzmiących płyt. 

Mastering – pomiędzy sztuką a nauką
Mówi się, że mastering jest tyleż nauką, co sztuką. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, gdyż bardzo wiele zależy tu od doświadczenia osoby podejmującej decyzje w całym tym procesie. Technologia zajmuje tutaj niezmiernie ważne miejsce, ale jeszcze bardziej ważne jest tutaj doświadczenie, wyczucie artystyczne i ucho osoby wykonującej mastering. To tak, jakbyśmy posadzili mało doświadczonego pilota za sterami supernowoczesnego naddźwiękowego samolotu, sam fakt posiadania go do dyspozycji nie czyni z niego mistrza pilotażu, a może stać się to w jego rękach po prostu niebezpieczne. 

Mastering ma jeden zasadniczy cel: sprawić, aby muzyka odtwarzana na jakimkolwiek rodzaju sprzętu z płyty, z radia, na słuchawkach mp3 player’a zabrzmiała tak dobrze jak to tylko możliwe. Ma to duże znaczenie przed prezentacją materiału w firmie płytowej, rozgłośni radiowej lub jego powielaniem w wielkoseryjnej produkcji tysięcy egzemplarzy. Hity zajmujące pierwsze miejsca list przebojów, nagrania radiowe lub na fabrycznych płytach CD brzmią na ogół doskonale, są głośne, mają dużo basu i wysokich tonów, brzmią jednolicie i zarazem potężnie. Po prostu robią wrażenie. To dlatego, że zostały one właściwie zmasterowane. Twoja muzyka nie musi odbiegać od nich ani poziomem głośności ani szczegółowością brzmienia. Po specjalnej obróbce w naszym studiu uzyska ona brzmienie porównywalne z najlepszymi nagraniami w radiu czy też komercyjnymi płytami CD i kasetami w sklepach muzycznych. 

English version     

 

Wszystkie artykuły objęte są międzynarodowym prawem autorskim. 
Copyright ® by Mariusz Wojtoń, 2007. Kopiowanie, wykorzystywanie fragmentów w jakichkolwiek celach bez porozumienia z autorem wzbronione. 
Emotion Converting Plantâ is registered trademark of Mariusz Wojtoń. 

 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

Koncerty

 

Tuning

   
  Naprawa i regulacja gitar i gitar basowych